İngilizce Çalışmak

İngilizce çalışmanın en temel amacı İngilizce öğrenmek. İngilizce öğrenmek ise çok farklı amaçlar için olabilir. Bu amaca giden yolda da bir sürü yöntem mevcut. Önce amacınızı belirlemelisiniz sonra da İngilizce çalışma yönteminizi seçmelisiniz. 
 
İngilizce Çalışmak
 

Neden İngilizce Öğrenmeliyim?

1. Yabancı dilimizi geliştirmek için (kişisel gelişim),
2. Kültürel etkileşim için,
3. Akademik kariyer için,
4. İş sahibi olmak için,
5. Kariyer sahibi olmak ve ilerlemek için,
6. Medya okur-yazarlığı için,
7. Web-surfing için,
8. Seyahatlerde rahat etmek için,
9. Hafızanızı güçlendirmek için….
 
Daha bir sürü neden sayılabilir. İngilizcenin dünyada en çok konuşulan ve en çok öğrenilmek istenilen dil olduğunu unutmamak lazım. 

Nasıl İngilizce Öğrenirim?

İngilizce çalışmak için bir sürü yöntem var:
 
1. Evde kendi başınıza
2. Kursa giderek,
3. Online-kurs veya eğitim satın alarak,
4. Okula giderek,
5. İngilizce hikaye kitapları okuyarak,
6. İngilizce film, dizi, klip, podcast veya vlog dinleyerek / izleyerek,
7. Native konuşmacılarla pratik yaparak,
8. İngilizce öğreten aplikasyonlar kullanarak..

Evde kendi kendinize İngilizce Çalışmak

Öğrenmek bazıları için eğlenceli bir aktivite iken bazıları da çok keyifsiz bulmaktadır. Bir şeyi öğrenmek için istek, irade, disiplin ve motivasyon gerekli. 
Evde kendi kendinize İngilizce öğrenmek mi istiyorsunuz?
Şu tavsiyelerimize bir göz atın.

1. Kendinize Bir Çalışma Programı Yapın.

Bir çalışma programı bulun veya kendiniz hazırlayın. Az az ama her gün çalışın. Yaptığınız veya hazırlattırdığınız çalışma programının asla gerisinde kalmayın. Motivasyon ve konsantrasyon süresinizi belirleyin ve o süre kadar her seferinde çalışın. Ara verin ve tekrar o süre kadar çalışın. Yani günlük toplam çalışma sürenizi aynı okula gidiyor gibi dersler ve teneffüsler halinde tamamlayın.

2. Çalışmanızı Bölümlere Ayırın ve Bölümleri Eşit Olarak İlerletin.

Dil bilgisi (Gramer), Kelime, Dinleme, Okuma, Yazma Alanlarında Eşit İlerleyin. Tek bir konuya odaklanmak yerine çalışmanızı birden fazla alana bölün ve sıkılmadan her birinde eşit ilerleyin. Eşit derken hepsine eşit zaman ayırın demek istemedim. Eksik olduğunuz konuda tabi ki daha fazla zaman planlaması yapabilirsiniz. Biraz dil bilgisi çalışın sonra kısa bir dinleme egzersizi yapın mesela. Bunların arkasından da metin okuması yapabilirsiniz. En az 20 dakika olsun her biri. Daha fazlasını konsantre olma sürenize, o anki motivasyonunuza göre belirleyebilirsiniz. 

3. İzleme veya dinleme yaparken dil bilgisi ve kelime yakalamaya çalışın.

Yeni bir film, dizi, klip, podcast veya vlog dinlemeden / izlemeden önce bazı dil ilgisi ve kelime ödevleri belirleyin. Dinlerken veya izlerken bunları yakalamaya çalışın.  Mesela bu ödev deyim bulmak past tense fiileri yakalamak olabilir. 

4. Farklı öğrenme yöntemlerini birlikte kullanın.

İngilizce çalışırken sadece bir yönteme bağlı kalmayın. Beyninizin her kıvrımını çalıştıracak çeşitlikte yöntemler deneyin. Kelime ezberlerken bulmaca çözmek, coğrafya atlası kullanmak gibi farklı araçlar kullanın. Meslek gruplarına göre günlük yaşamlarına uygun senaryolar belirleyip metinler hazırlayın.

5. Arkadaşlarınızla Birlikte Çalışın.

Birlikte bir şeyler yapacak bir arkadaş çok kıymetlidir. Bu arkadaş aktivitelerinize İngilizce çalışmayı da katabilirsiniz. Sadece arkadaş değil bu sürece ailenizi de katabilirsiniz. Onlarla kelime oyunu oynayabilir, aranızda İngilizce konuşabilir ve anlamadığınız konuları birbirinize danışabilirsiniz.

6. Sevdiğiniz ve ilgi duyduğunuz konulara ağırlık verin.

Belki de İngilizce çalışırken motivasyonunuzu artıracak en önemli husus sevdiğiniz ve ilgi duyduğunuz konulara ağırlık vermek olabilir. 

7. Eğlenceli Çalışma Aktiviteleri Planlayın.

Şarkı sözleri ezberlemek, kelime oyunları oynamak, web-surf yaparken İngilizce çalışmak olabilir. Bir de belki de en önemlisi hafızanızın sözel mi görsel mi olduğunu tespit edin ve çalıştığınız konuyu hafızanızın kuvvetli olduğu şey ile destekleyin.
 
Siz de İngilizce öğrenmek istiyorsanız kurs programlarımızla ilgili bilgi almak için bizi arayınız.