İngilizce Bilenlerin Türkiye’de Bulabileceği İşler

İngilizce Öğrenmek ve İş Bulmak

Herkesin yabancı dil öğrenmek konusunda bir amacı vardır. Bunlar;
• Öğrencilerde sınıf geçmek için,
• İşsizlerde iş bulmak için,
• Kamu çalışanlarında tazminat ve yurtdışı göreve seçilmek için,
• Özel sektör çalışanlarında terfi ve tazminat için,
Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Biz bu yazımızda iş bulmak için İngilizce öğrenmek ve İngilizce bilenlerin Türkiye’de bulabileceği işler konusunu inceleyeceğiz. 
İngilizce bilenler hangi işleri yapabilir? Bunlar, klasik masa başı işleri olabileceği gibi yeni nesil freelance iş modellerine kadar İngilizce bilmenin avantajından yararlanabileceğiniz bir sürü iş sahasında olabilir.
Yabancı dil bilmek bir zamanlar iş bulma konusunda getirisi yüksek ve insanlara birbirinden farklı teklifler gelmesini sağlayan bir özellikti. Fakat günümüzde hangi yabancı dili bildiğiniz, kaç tane yabancı dil bildiğiniz ve bildiğiniz dillere ne seviyede hâkim olduğunuz önemli. 
En çok kararsızlık yaşanan konu hangi dilin öğrenilmesi gerektiğidir. Bu kararsızlığın sebebi tabi ki hangi yabancı dilin kolayca iş bulmaya yardımcı olacağı sorunsalıdır. Dünya üzerinde konuşulan yüzlerce dil var ama bunların sadece 7 – 8 tanesi iş bulma imkanı sağlayabilir.
İngilizce bilmek size iş ararken her kapı açmaz. Japonca biliyor diye kimsenin kapısına gelip de kimse  iş teklifinde bulunmaz. Böyle yorumlar sizi aldatmasın. Kendinizi geliştirmeye devam edin. Ne yapabilirsiniz? İngilizcenin yanında ekstra bir dil daha öğrenebilirsiniz. Bu sizi diğer insanlardan bir adım öne çıkarır. Okuma, yazma ve anlama becerilerinizi artırabilirsiniz.
 

İngilizce Sayesinde Bulunabilecek İşler

Yabancı dil sayesinde hemen hemen her sektörde iş bulunabilir. Öne çıkan sektörler;
• Gazetecilik,
• Film,
• Turizm ve Seyahat,
• Bankacılık ve Sigortacılık,
• Kamu,
• Uluslararası Örgütler (BM, AB vb.),
• Sağlık,
• Sosyal Hizmetler ve Yardım Kuruluşları,
• Yerli ve Yabancı Üniversiteler.
 

İngilizce Bilenlerin Yapabileceği Keyifli Meslekler

Bunların yanında hem keyifli hem de havalı olabilen pozisyonlar da mevcut. Bunlar;
Oyun Çevirmenliği : Bilgisayar ve konsol oyunlarını aynı zamanda oynayarak istenilen dile çevirmek eğlenceli bir iş olsa gerek.
Marka Uzmanlığı :  Google gibi büyük bir firmada bu işi yapabilirsiniz. Peki marka uzmanı ne iş yapar? Marka uzmanları devam eden projeler hakkında insanların fikirlerini alır ve uluslararası pazarlar için satış stratejileri belirler.
Şirket Temsilcisi : Dünyanın en çok oynanan online oyunlarını üreten bir şirkette şirket temsilcisi olabilirsiniz. Bunun için oyun sektöründen anlamak ve ana dilinizin dışında en az iki dil daha bilmek gerek. Yapılacak iş kullanıcıların oyun hakkında fikirlerini almak ve oyunu geliştirmeye yönelik çözümler üretmek.
Uçuş Görevlisi : Seyahat ederek para kazanma fikri kulağa hoş geliyor. Havayolu firmasına bağlı olarak, genelde yalnızca bir yabancı dil bilmek yeterli. Çalışacağınız destinasyon bildiğiniz dile göre değişiklik gösteriyor. 
Analist : Bankacılık ve Finans sektörü dünyanın en gelişmiş sektörlerinden birisi. Bu sektörde yabancı dil bilmek size analistliğin kapısını açabilir. 
Personel Alım Memuru : Büyük şirketlerdeki en önemli işlerden birisi. Hızla büyüyen ve gelişen iş dünyasında rakip firmalardan geride kalmamak adına, şirketler bünyesine yeni ve yabancı isimler katmak ister. Bunun yanı sıra yurt dışında irtibat ve çalışma ofisleri açıyorlar. Burada en önemli iş personel alma memuruna düşüyor. Doğru kişilerin işe alımına karar vermek. Özellikle ofisin açıldığı ülkenin dilini bilen personel alım memurları tercih sebebi. 
 
Yabancı dil bilmek, birçok kapıyı açmasa da tıklama cesareti verir. Ya da ufkunuzu genişletin ve yurt dışına bakın. İş hayatı, Türkiye’den ibaret değil. Yurt dışında da iş bulabilirsiniz. Yurt dışı iş imkanları için www.elityde.com sitesi size yeni ufuklar açabilir.